Znany biznesmen i milioner nie zasiada już ani w zarządzie, ani w radzie nadzorczej będącej w trudnej sytuacji spółce Alma Market. Z szefowania radzie zrezygnował w środę 1 lutego. To samo zrobiła jego żona i brat. Jedyne co łączy Mazgaja z siecią delikatesów, to już tylko resztka akcji, jaka pozostała mu po styczniowej “wyprzedaży”.

W środę późnym wieczorem zarząd spółki Alma Market poinformował o rezygnacji z pełnienia obowiązków przez czterech członków rady nadzorczej. Wśród nich jest jej przewodniczący – Jerzy Mazgaj.

Biznesmen systematycznie wycofuje się z biznesu. Nieco ponad dwa miesiące temu stracił stanowisko prezesa spółki, a w styczniu pozbył się dużej części posiadanych udziałów w Almie. W sumie od początku roku sprzedał prawie milion akcji, wartych według średniej notowań w styczniu blisko 2,3 mln zł. Tym samym stracił możliwość samodzielnego decydowania o losach firmy.

W rękach Mazgaja pozostało zaledwie 657 tys. akcji, stanowiących niecałe 12 proc. wszystkich udziałów. Są to jednak w dużej mierze papiery uprzywilejowane co do głosu, a więc dają mu 36,28 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jego zdanie wciąż więc ma największe znaczenie, choć nie wykluczone, że wkrótce i tych resztek się pozbędzie.

W zawiadomieniu przesłanym kilka dni temu do KNF, biznesmen zastrzegł, że w najbliższych 12 miesiącach może dokonywać kolejnych transakcji kupna lub sprzedaży akcji Almy w zależności od sytuacji rynkowej. Patrząc jednak na ostatnie poczynania Mazgaja, wydaje się, że wchodzi w grę tylko dalsze wychodzenie ze spółki.

Założyciel Almy opuszcza ją ze względu na jej problemy finansowe i organizacyjne. Spółka zamknęła już większość swoich sklepów – sieć delikatesów skurczyła się z 50 do zaledwie kilku placówek. Jednocześnie trwa postępowanie sanacyjne.

Co ciekawe, środowy komunikat dotyczący zmian w radzie nadzorczej zawiera jeszcze dwa nazwiska Mazgaj. Z uczestnictwa w organie kontrolującym zarząd Almy zrezygnowali małżonka biznesmena Barbara i jego brat Wojciech.

Co na to inwestorzy? Patrząc na notowania akcji Almy można wnioskować, że nawet informacja ta ich ucieszyła. W czwartek od rana kurs spółki na warszawskiej giełdzie wyraźnie idzie w gór.

Jerzy Mazgaj to znany przedsiębiorca z Tarnowa. W 2012 roku znalazł się na liście najbogatszych Polaków Forbes’a. Zajął 94. miejsce z majątkiem wycenianym na 195 mln zł. Dziś jego główne aktywo, czyli pozostałe akcje Almy warte są jedynie milion złotych.

Źródło: www.money.wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *