Rodzicom powinno być wolno gromadzić oszczędności w czasie przerwy od pracy. Unia chce zrewolucjonizować to, jak my pracujemy.  Poprzez wprowadzenie kont czasu pracy Unia chce umożliwić rodzinom możliwość bardziej elastycznej reakcji na własne potrzeby i zdarzenia w życiu rodzinnym. Jak dowiedziała się gazeta FOCUS, na tzw. kontach czasu rodziny podobnych do rachunku bieżącego ma być możliwe zestawienie zaoszczędzonego czasu pracy i w razie potrzeby odpisane z konta.

Dzięki zaoszczędzonemu czasowi rodziny otrzymają szansę na urlop rodzicielski, dokształcanie lub roczne urlopy (okolicznościowe, naukowe). Nowy cyfrowy portal obywatelski ma za zadanie zestawianie danych pochodzących z ustawowych systemów kredytu czasowego jak urlop rodzicielski, czas przeznaczony na opiekę nad rodziną z treścią umów zbiorowych dotyczącą np.urlopu. Czy konta czasu rodziny będą administrowane ostatecznie prze Urząd Skarbowy, Fundusz Emerytalny czy gdzie indziej jest nadal kwestią otwartą.

Przewodnicząca Unii Kobiet, Anette Widmann-Mauz (CDU) wyraża optymizm co do faktu szybkiego wprowadzenia kont czasu rodziny po federalnych wyborach w Niemczech. „Konto czasu rodziny pomoże kobietom na każdym etapie życia”, powiedziała Widmann-Mauz gazecie FOCUS. „One potrzebują więcej swobody, elastyczności w planowaniu czasu oraz stabilności ekonomicznej.”

Więcej swobody dla rodzin

Rodzice czuliby się pouczani, gdyby wyznaczono im sztywne „ kryteria wyznaczające czas pracy”. „Chcemy umożliwić im więcej indywidualnej swobody- od narodzenia się dzieci do czasu przeznaczonego na opiekę nad rodzicami.” Odpowiednie modele mają być wypracowane z partnerami społecznymi.

Centralne Stowarzyszenie Niemieckich Rzemieślników (ZDH) poparło te plany. Byłaby to dobra możliwość pozyskania i zaangażowania się pracowników w obliczu aktualnych braków fachowców. Niemniej nie może być żadnych sztywnych reguł, żeby nie dyskryminować szczególnie małych i średnich zakładów pracy, ostrzega ZDH. To sprawa układów zbiorowych, by dojść do jakiegoś rezultatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *