WWOOFING podróżuj po całym świecie pracując w ekologicznych gospodarstwach w zamian za wyżywienie i zakwaterowanie

Zagraniczne podróże z darmowym wyżywieniem i noclegiem? To możliwe dzięki WWOOF, organizacji łączącej wolontariuszy z ekologicznymi projektami na obszarach wiejskich.

Miłośnicy wiejskiego życia nie powinni przegapić okazji proponowanej przez WWOOF (World-Wide Opportunities on Organic Farms). Wolontariat odbywany w ekologicznych gospodarstwach pozwoli Wam doświadczyć prawdziwej pracy na wsi w zamian za darmowe wyżywienie i zakwaterowanie.

Czym jest WWOOFing?

WWOOF (międzynarodowy wolontariat w gospodarstwach ekologicznych) jest globalnym ruchem, który łączy farmy biologiczne i chętnych do pracy na nich wolontariuszy. Przyczynia się on do rozwoju edukacji oraz szerzenia ideologii opartej na bezinteresownej pomocy i budowaniu wzajemnego zaufania. Ma on także na celu stworzenie wspólnoty zorganizowanej z poszanowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.

WWOOF to organizacja, która pomaga w nawiązaniu współpracy właścicielom gospodarstw ekologicznych z ludźmi, którzy oferują swoją pomoc w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie. Umożliwia to osobom żyjącym na obszarach miejskich nawiązanie bliższego kontaktu z naturą oraz zdobycia wiedzy na temat ekologicznych metod upraw we własnym kraju bądź za jego granicami.

Od ponad czterdziestu lat WWOOFing rozprzestrzeniał się od kraju do kraju w sposób bardzo naturalny. Każda kolejna nowo utworzona grupa prowadzona była niezależnie, będąc jednocześnie fragmentem rozbudowanej sieci.

Czym wyróżnia się WWOOF?

Cechą szczególną WWOOF jest niezwykła różnorodność okoliczności oraz osób zaangażowanych z projekty. Podróżnicy (WWOOFersi) są generacją młodych ludzi, ale wśród nich nie brakuje także osób w kwiecie wieku, którzy pragną zdobyć doświadczenie w ekogospodarstwach i  zasmakować życia na wsi.

Farmy różnią się między sobą: od dużych przedsiębiorstw ekologicznych, gospodarstw agroturystycznych, rodzinnych farm aż do wiejskich domków z ekologicznym ogródkiem, ekologicznych wiosek itd.

Warunki finansowe

Na włoskim portalu internetowym w zamian za roczny dostęp do bazy z adresami farm ekologicznych i danymi kontaktowymi przewidziana jest składka w wysokości 35 euro. Jeśli chodzi o zagraniczne portale jest to koszt wahający się od 0 do 56 euro.

WWOOF przewiduje pokrycie poniższych kosztów:

  • wyżywienie
  • zakwaterowanie
  • ubezpieczenie
  • przebycie drogi z miejsca zamieszkania do miejsca pracy

Dlaczego warto wziąć udział WWOOF?

„Nasze motto podsumowuje całe piękno brania udziału w projekcie WWOOF: Dzielenie się życiem codziennym w poszukiwaniu stylu życia zgodnego z naturą”, tłumaczy Claudio Pozzi, prezes WWOOF Italia. „W takich przeżyciach nie liczy się pieniądz. Doświadczanie WWOOFingu jest wymianą wartości w wymiarze relacji kulturowych i stosunków międzyludzkich.”

Jak można uczestniczyć w WWOOF

Aby odbyć wolontariat we Włoszech odwiedź stronę włoskiej organizacji, natomiast aby podróżować po innych krajach wejdź na stronę WWOOF Worldwide.

Przydatne linki

WOOF Italia

WOOF Worldwide

Niezależne stowarzyszenia WWOOF

FAQ

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *